אודות

ליצירת “מוקפץ” שותפים – האגף לגיל הרך של ויצו העולמית וג’וינט ישראל-אשלים.
מוקפץ הינו אמצעי נוסף לקידום בריאות הגיל הרך, זאת לצד שיתוף קידום הבריאות במעונות בדגש על תזונה נכונה (תפריטים מותאמים ופעילויות פדגוגיות) ועל תנועה – הנעה בהנאה.

 האגף לגיל הרך בויצו  פועל לקידום חוסנה של החברה בישראל, תוך דגש על שוויון הזדמנויות, מחד, וצמצום פערים, מאידך. מימושו של יעוד זה מתאפשר הודות למערך שירותי הטיפול, החינוך והרווחה האיכותיים המוצעים על ידינו לילדים בגיל הרך ולהוריהם. זאת, בהתאם לצרכיהם המשתנים של משפחות צעירות בישראל.

 רצף השירותים שלנו כולל הפעלת רשת מעונות יום לגיל הרך בפריסה ארצית. מעונות ויצו הם חלק ממגוון של שירותים בקהילה לילדים ולמשפחותיהם. שירותים אלה כוללים – מרכזים לגיל הרך, צהרונים, פעולות העשרה לילדים וכן תוכניות המספקות ייעוץ, הדרכה ותמיכה למשפחות. השירותים מבוססים על אוניברסליוּת, גישה קהילתית, גיוון והתאמה תרבותית, נגישוּת ומכוונוּת לפיתוח ולהפעלה של תוכניות ייעודיות עבור ילדים בסיכון ומשפחותיהם וכן עבור ילדים עם צרכים מיוחדים.

בנוסף, מפעילה ויצו מסגרות חוץ-ביתיות, לפעוטות ולילדים שהוצאו מביתם בצו בית משפט ואשר זקוקים למסגרת תומכת ומאפשרת צמיחה והתפתחות בריאה ומקדמת.

כמו כן, אנו מפעילים מרכזי הדרכה אזוריים המתמחים בפיתוח והכשרה של כוח אדם בתחום הטיפול והחינוך בגיל הרך.

 כחלק מהשירות לקהילה אנו מפעילים גם את “קול להורה” – קו יעוץ חינמי הנותן מענה טלפוני במשך חמישה ימים בשבוע בוקר וערב להורי הגיל הרך על ידי מערך יועצים לגיל הרך מתחומים שונים.

 עם ניסיון מצטבר רב שנים בחינוך וטיפול בילדים בגיל הרך, אנו עושים כל מאמץ להבטיח מסגרות בטוחות, איכותיות ומקדמות בשיתוף עם ההורים ועם גורמים ממשלתיים ומקצועיים מגוונים.

 תוכניות לקידום הבריאות והבטיחות בבית, במעון ובמרחב הציבורי, הינן חלק בלתי נפרד מסדר היום החברתי והמקצועי שלנו.

ג’וינט ישראל הינו ארגון א-פוליטי וללא מטרות רווח המפתח שירותים חברתיים יחד עם הממשלה ושותפים נוספים, למען זקנים, ילדים ונוער בסיכון, בלתי מועסקים, אנשים עם מוגבלות, צעירים ועולים. הארגון הוא חלק מהג’וינט העולמי, הארגון היהודי ההומניטארי הגדול בעולם, הפועל ביותר מ-70 מדינות.

ג’וינט ישראל-אשלים, הוקמה ב-1998 כשותפות אסטרטגית בין ג’וינט ישראל, ממשלת ישראל והפדרציה היהודית של ניו יורק על מנת להתמודד עם אתגרי הפיתוח ובניית מענים ושירותים למען אוכלוסיות ילדים, נוער וצעירים במצבי סיכון ובני משפחותיהם – מגיל לידה ועד גיל 25. למימוש מטרה זו פועלת אשלים להרחבת מגוון האפשרויות הקיימות למיצוי ההזדמנויות והיכולות של הילדים, בני הנוער, צעירים במצבי סיכון ובני משפחותיהם, ברמה האישית המשפחתית והחברתית.
תכניות קידום בריאות נוצרו בזכות החזון והשותפות של פרופ’ סטנלי מילס (ז”ל), ברברה קיי ומשפחתם ו- S&P Philanthropic Fund מפאלם ביץ’ פלורידה. תכניות אלו נותנות מענה בתחום קידום הבריאות, בדגש על אוכלוסיות במצבי סיכון ב-14 רשויות בישראל, תוך חתירה לצמצום אי השיוויון בבריאות. הפעילות נעשית ברמה עירונית בשותפות עם הרשות המקומית. באמצעות הפצת ידע וכישורים, מרחיבה התכנית את הנגישות לבחירה בריאה. למען הגיל הרך התכנית פועלת בטיפות חלב, במשפחתונים, במעונות יום, במרכזי גיל רך ובגני טרום חובה וחובה. היא ממוקדת בהקניית ידע וכלים לילדים בנושאי תזונה, בריאות השן, פעילות גופנית וסביבה. בנוסף פועלת התכנית להסברה והעלאת מודעות להורים תוך שימוש במגוון כלים: קבוצות הדרכה להורים, הכשרה וכלים לצוותים חינוכיים (מטפלות, גננות, מורים ומורות, עו”סים ועוד) בתחומי הבריאות בהם עוסקת התכנית. דגש ניתן על התאמה למגוון אוכלוסיות וצרכיהן הייחודיים.

ערוץ נוסף הוא הפצה והנגשה של ידע מקצועי- כתיבה והפצה של חומרי הדרכה – חוברת פעילות בתזונה, מדריכים לחגים בריאים, הצעה לחגיגת יום הולדת בריאה בגן, מדריך להזנה במסגרות- “לאכול ולגדול” שנכתב ע”י משרד הבריאות ואשלים ועוד.

בימים אלו אשלים בשיתוף משרד הבריאות מתאימים לישראל תכנית אנגלית בשם HENRY, תכנית זו עוסקת בנושאי הורות ובריאות שפועלת באנגליה וזכתה להצלחה וכן נמצאה כיעילה במחקרים שליוו אותה. התכנית צפויה להתחיל לפעול בישראל במהלך השנה הקרובה, קהל היעד הם הורים ואנשי מקצוע שונים בקהילה העובדים עם הורים.